18 Mart Çanakkale Zaferi- 102. Yıldönümünde

18 Mart Çanakkale Zaferi 102. Yıldönümünde.Çanakkale Zaferinin 102. yıl dönümü yurdun dört bir yanında çeşitli etkinlikler ile anılıyor. ''Çanakkale Zaferi'' Türk ordusunun kazandığı destansı zaferlerden biridir. Çanakkale Savaşı; 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında gerçekleşmiştir.

51

Çanakkale Zaferinin 102. yıl dönümü yurdun dört bir yanında çeşitli etkinlikler ile anılıyor.

”Çanakkale Zaferi” Türk ordusunun kazandığı destansı zaferlerden biridir.Çanakkale Cephesi I Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri’nin saldırısı sonucu açılmış bir cephedir.

Çanakkale Savaşı; 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında gerçekleşmiştir.

”Mustafa Kemal Atatürk”Çanakkale savaşında; Anafartalar Arıburnu, Conkbayırı, Kilitbahir cephelerinde düşmanı yenebilmek için Türk askerlerinden, “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum.” demiştir.Tüm çabaların sonucunda düşman yenilmiştir. Dünya tarihinde Türk Ordusu müthiş ve olağanüstü bir çaba göstermiş,on binlerce şehit vermesine rağmen düşmana geçit vermemiştir.

Çanakkale Savaşı tarihin en büyük ve en önemli savaşlarından birisidir. Çanakkale destanının 102. yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

 

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here