Almanya’dan Cumhurbaşkanına Nazi Tepkisi

Almanya'dan Cumhurbaşkanına Nazi Tepkisi ilk son haber

43

Cumhurbaşkanı Erdoğan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçioğlu’nun konuşmaları engellendiği için Almanya’ya sert tepki göstermiş ve ben Almanya’da Nazisizm bitti sanıyordum ama Nazi yönetimi gibi davranıyorlar demişti.

Cumhurbaşkanının bu sözlerine Almanya’dan tepki geldi. Merkel’in başkanlıktan sorumlu bakanı  Altmaier “Nazi benzetmesini kabul edilemez” diyerek tepki gösterdi. “Almanya hukuk devleti, hoşgörü ve özgürlükler açısından geçilemez” açıklamalarında bulundu. Altmaier “Türk bakanlarının referandum toplantılarına katılmaları engellenmemeli dedi.

Almanya Başbakanı Merkel’in sözcüsü Seibert tepkilerini dile getirdi. ” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizim yönetimimizi Nazi yönetimine benzetmesi kabul edilemez bu tavrını reddediyoruz” dedi. Seibert; bu tarz kıyaslamaların, Nazilerin işlediği suçların önemini azalttığını, Alman hükümetinin, bu benzetmeye “şiddetle reddettiğini” belirtti açıklamalarında bulundu. İki ülkenin ilişkilerini soğukkanlı bir şekilde devam etmelidir dedi.

Öte yandan bazı Avrupa ülkeleri de Türk bakanların konuşmalarını engellemek için ortak bir karar alınabileceğini belirtiyorlar. Hollanda,Danimarka,Avusturya kararı destekleyeceklerini belirttiler.

 

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here