Antalya Valiliğinden Alkol Yasağı İle Açıklama Geldi

Antalya Valiliğinden Alkol Yasağı İle Açıklama Geldi

50

Antalya Valiliği bugün açıklanan açık alanda ve araçlarda çevreyi rahatsız edici şekilde alkol almanın yasaklandığını duyurduktan sonra bütün kesimlerden eleştiri gelince basın duyurusu yaptı.

BASIN BÜLTENİ
28 NİSAN 2017
YENİ ALKOL DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA
28.04.2017 tarihinde (bugün) basında ve sosyal medyada Antalya Valiliğinin bir kararı ile ilgili olarak yoğun bir şekilde haber ve paylaşımların yapıldığı görülmüştür.
Bahse konu kararın şehrimizde alkol tüketilen (Otel, Bar, Restoran, Pub, turizm belgeli tesisler vb…) mekânlara yönelik hiçbir düzenleme içermemesine rağmen, “Antalya’da turizmi bitirecek karar”, “Alkol içmeyi yasaklayan karar”, “ özgürlükleri kısıtlayan karar” gibi manipüle edici ve gerçeği yansıtmayan haberler yapılmıştır.
Haberde de belirtildiği üzere, söz konusu karar, şehrimizde “huzur ve güvenliği ile kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçun aydınlatılması amacıyla” alınmıştır. Valilik Kararı, “kentimizde yaşayan insanların ve bölgemize tatil amaçlı gelen yabancı ve yerli turistlerin rahatsız edilmeyeceği, kentin tarihi ve doğal güzellikleri ile kent mobilyalarının korunacağı, halkın halkımızın huzur ve güven içerisinde gündelik yaşamını sürdürebileceği bir ortamın tesis edilmesini” amaçlamaktadır.
Herkes bilmelidir ki, ülkemiz turizminin başkenti olan Antalya’mız başta olmak üzere, dünyanın her yerinde turistler, kendisinin ve bulunduğu çevrenin rahatsız edici olmamasını ve güvenli olmasını ister. Bu güzel kentin ülkemiz adına üstlendiği misyonun, turizm açısından taşıdığı önemin ve diğer hassasiyetlerin farkında olan ve bunun gereğini yerine getiren bir yönetim anlayışı çerçevesinde ve tamamen mevcut yasalardaki düzenlemeler ışığında alınan bahse konu kararın, bir yasaklama değil, aksine insanlarımızın rahatsız edilmeyecekleri bir ortamda ve özgürce yaşamalarını sağlamayı hedeflediğini tekraren vurgulamak isteriz.
Ayrıca, kararda her şeyin açık ve net olmasına rağmen “Antalya’da turizmi bitirecek karar”, “Alkol içmeyi yasaklayan karar” gibi başlıklarla haberleştirilmesini, habercilik etiği açısından doğru bulmadığımızı ifade eder,
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here