Aşure Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Aşure Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır

117

Aşure (Aşura) Arapça bir kelimedir. On anlamına gelmektedir. Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günü düzenlenir.

Muharrem ayının onuncu gününde çok önemli hadiseler yaşanmıştır. Hz.Adem peygamberin tövbesi bu günde kabul edilmiş, Hz.Musa kavmini bu günde Firavun’un zülmünden kurtarmış, Hz.Yunus bu günde balığın karnından kurtulmuş,Hz İbrahim Nemrut’un ateşinden kurtatılmış, Hz.Nuh’un gemisi bu günde karaya oturmuştur.

Aşure Hz.Nuh’un gemisi karaya oturduğunda bu günde gemide bulunan son malzemelerden yaptığı çorbaya denilmektedir. İlk başlarda yedi malzemeden yapılması gerekmektedir. Nohut,Kuru Fasulye,Buğday,Kayısı,İncir gibi malzemelerin karışımı ile yapıldığı o zaman da şeker olmadığı tadını meyvelerden aldığı düşünülmektedir.

İslam aleminde Aşure günleri oruç tutulduğu (Yahudilerin de Oruç tuttuğu belirtiliyor) sonra Aşure yapılarak sevinç içinde kutlandığı fakat İslam alemi için en acı gün olarak düşünülen Kerbela olayından sonra bu günü acı içinde yas tutarak kutlandığı belirtilmektedir. Muharrem ayının onuncu günü Hz.Muhammed (S.A.V)’in torunu Hz.Ali’nin oğlu Hz.Hüseyin’in yanında ki 72 kişi ile birlikte Kerbela’da Yezid ve ordusu tarafından katledildiği acı olay İslamiyete bir hançer gibi saplanmıştır.

Aşure gününde oruç tutulmalı, namaz kılınmalı, tövbe edilmeli, bol selam verilmelidir.

Aşure günümüz mübarek olsun.

 

1 YORUM

  1. Öncelikle Müslüman aleminin aşure gününü kutlarım.
    Aşure en sevdiğim tatlı türlerinden bir tanesidir. Burada küçük bir bilgi paylaşmak istiyorum. Aşure yapıp dağıtanlar, aşureyi alüminyum tabaklara koyduklarında, alüminyum tabaklardaki kanserojen maddeler aşureye geçiyor dolayısıyla, bu konuda çok dikkat etmek gerek diye düşünüyorum. Daha sağlıklı olması için alüminyum tabaklardan kaçınılması daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here