Barzani Hiçbiryerde Direnemiyor

Barzani Hiçbiryerde Direnemiyor Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi başkanı Mesut Barzani kanunsuz referandum yaparak çok ciddi tepki ve yaptırımlar almıştı. Irak merkezi yönetimi Barzani'ye havaalanları petrol kuyuları ve sınır kapılarının merkeze devredilmesini istedi.

22

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi başkanı Mesut Barzani kanunsuz referandum yaparak çok ciddi tepki ve yaptırımlar almıştı. Irak merkezi yönetimi Barzani’ye havaalanları petrol kuyuları ve sınır kapılarının merkeze devredilmesini istedi. Mesut Barzani bu isteğe gerekirse çatışırız vermeyiz dedi. Bölgeye Pkk unsurlarını da sevk ederek silahlandırdı.

Irak merkezi yönetimi ordusu ile polis kuvvetleri Kerkük için operasyon başlattı. Operasyonda IKBY’ye bağlı peşmergeler mevzilerden geri çekilmeye başladı. Irak merkezi yönetim ordusu 24 saatten az bir sürede Kerkük merkezi ,havaalanı ve bütün petrol kuyularında yönetimi ele geçirdi. Bölgede bulunan bölgesel yönetim bayrakları indirildi. Görevden alınan Kerkük Valisinin bölgesel yönetim isteklerine göre hareket etmesi ve Bağdat hükümetinin görevden almasını tanımayan valinin odasından Bağdat hükümeti askerleri yeni resimler servis etti.

Bu sabah yapılan operasyon ile ilerlemesini sürdüren Irak merkezi yönetim ordusu Kerkük’ün kuzeyinde yer alan Sincar bölgesini ve Mahmur’u çatışmadan el geçirdi.

Bölgelerde yaşayan kürtler çatışmadan geri çekilen peşmerge askerlerine tepki gösterdiler. Barzani yönetiminde bulunan peşmerge güçlerinin kendi arasında bölündüğü belirtiliyor. Talabani’ye bağlı kuvvetlerin mevzileri boşalttığı bunun üzerine Barzani güçleri de mevzilerden çekilmeye başladıkları açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri Irak Merkezi Yönetimine peşmergeye yönelik operasyonları durdurma çağrısında bulundu. Amerika Irak merkezi yönetiminin İran Devletinin yönetiminde hareket etmesinden tedirginlik duyuyor.

Türkiye Irak merkezi yönetiminin bölgedeki operasyonlarını büyük bir titizlikle takip ediyor.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here