Bebeklerde ek gıdaya geçiş

Türkiye'de; ''Sağlık Bakanlığı'' ilk 6 ay anne sütünün bebekler için yeterli olduğu üzerinde durmaktadır. İlk 6 ay anne sütü ''D'' vitamini hariç tüm vitaminleri karşılamaktadır.

66

Türkiye’de; ”Sağlık Bakanlığı” ilk 6 ay anne sütünün bebekler için yeterli olduğu üzerinde durmaktadır. İlk 6 ay anne sütü ”D” vitamini hariç tüm vitaminleri karşılamaktadır. Bebeklerin ilk 6 ay sindirim sistemi gelişmediği için anne sütü yeterli olmaktadır. Altıncı aydan sonra doktorunuzun kontrolünde ek gıdalara başlamanız önerilmektedir.

Ek gıda; bebeklerin yeni tatlara alışmasını sağlamak için  verilmektedir. 6. aydan sonra anne sütü dışında pütürlü ve katı gıdalara bebeğiniz alıştırılmaya başlanabilmektedir. Ek gıdaya başlarken; amaç bebeğin doyması değil, katı gıdalar ile tanışmasıdır. Bu sayede yutma,çiğneme gibi ağız becerileri yavaş yavaş gelişecektir.

Bebeklerde ek gıda nasıl hazırlanmalıdır?

  • Bebeğinizi ek gıdalara başlarken dikkat etmeniz gereken bir çay kaşığı ile başlamak olmalıdır. Bu sayede bebeğinizin meyve ve sebzelere karşı alerjisinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Meyve ve sebzeler için blender kullanmamanız önerilmektedir. Blender yerine cam rendeler kullanmak bebeğinizin katı gıdalara daha kolay alışmasını sağlamaktadır.
  • Ek gıdalara doktorunuzun önerisi ile başlamalısınız. Genelde bebeklere tatlı meyveler ve yoğurt gibi katı gıdalar ile başlamak bebeğinizin ek gıdayı almasını daha da  kolaylaştıracaktır.
  • Bebeğinizi mevsiminde meyve,sebze vermeye dikkat etmenizi öneririz.
  • Başlangıç meyveleri olarak; elma,armut,şeftali,muz,kayısı gibi meyveleri kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken; fazla miktarda katı gıda vermemektir. Muz kabız yapabileceği gibi, kayısı  ishale sebep olabilmektedir.
  • Bebeğinize vereceğiniz yoğurdu günlük olarak mayalamanızı öneririz.
  • Mevsiminde sebzeler ile yapacağınız çorbalar ek gıdasında yer alabilir.

Ek gıdaya ilk geçişte bebeğiniz zorlanabilir,anne sütünden sonra beslenmeyi reddedebilir. Amaç bebeğinizi zorlamak değil, azar azar katı gıdalara alışmasını sağlamak olmalıdır.

 

 

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here