Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

38

 

CENAZE NAMAZI

Cenaze namazında da diğer namazlar gibi, Abdest+Euzübesmele+Niyet şarttır. Niyet şu şekilde yapılır;

“Niyet ettim Allah rızası için Er kişinin veya Hatun kişinin cenaze namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” denir.

Cenaze namazına geç kalmış, erkek mi hanım mı olduğunu bilemiyorsak; ” Niyet ettim Allah rızası için ‘üzerine imamın namaz kıldığı kişi’ için namaz kılmaya, uydum hazır olan imama” diyerek niyet ederiz.

Cenaze namazı ayakta başlanıp bitirilen bir namazdır.

“İmam tekbir alarak ellerini namazda olduğu gibi bağlar. Cemaat de gizlice tekbir alarak ellerini bağlarlar. Bu tekbir bir bakıma rükün bir bakıma şarttır.

Bu tekbirin arkasından hem imam hem cemaat, “”ve celle senâüke”” cümlesini ilgili yere ekleyerek içlerinden Sübhâneke”yi okurlar.

Ardından imam elleri kaldırmadan Allahü Ekber diye açıktan tekbir alır. Cemaat de ellerini kaldırmadan gizlice tekbir alır.

Bundan sonra hepsi içlerinden Allahümme salli ve Allahümme bârik dualarını okurlar.

Tekrar aynı şekilde, imam elleri kaldırmadan Allahü Ekber diye açıktan tekbir alır. Cemaat de ellerini kaldırmadan gizlice tekbir alır.

Bu tekbirden sonra ölüye ve diğer müminlere gizlice dua edilir. Burada bilenler cenaze dualarını okur, bilmeyenler Rabbene êtine, Rabbenağfirli veya kolayına gelen duaları okuyabilirler.

Bu duadan sonra yine imam elleri kaldırmadan Allahü Ekber diye açıktan tekbir alır. Cemaat de ellerini kaldırmadan gizlice tekbir alır ve imam sesli cemaat alçak sesle, önce sağa sonra sola selâm verir.

Böylece namaz tamamlanmış olur.

Hazırlayan: Yunus Ulusoy

 

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here