Çocuk eğitiminde nelere dikkat edilmelidir?

Çocuk eğitiminde nelere dikkat edilmelidir?Hepimiz iyi birer birey ve aile olmak için uğraşıyoruz.Geleceğe pırıl pırıl,ayakları üzerinde durabilen, ahlaklı,dürüst evlatlar yetiştirebilmek için...

52

Hepimiz iyi birer birey ve aile olmak için uğraşıyoruz.Geleceğe pırıl pırıl,ayakları üzerinde durabilen, ahlaklı,dürüst evlatlar yetiştirebilmek için…

Çocuk eğitimi ailede başlıyor. Çocuklarımız  dünyaya gözünü açıp, çevreyi keşfetmeye başladıktan sonra ailesini  kendisine model alıyor ve davranışlarını kaydetmeye başlıyor.

Anne ve baba olarak; küçük yaştan itibaren çocuklara iyi birer model olmak,davranışsal ve ruhsal  gelişimine doğru yönde katkıda bulunmak oldukça önemli.

  • Öncelikle çocukları  bir birey olarak görmeliyiz. Konuşurken;kendisini ifade etmeye çalışırken tüm işlerimizi bırakmalı, gözlerine bakmalı kendisini dikkatlice dinlediğimizi hissettirmeliyiz. Bu sayede önemsendiğini, kendisinin ve düşüncelerinin önemli olduğunu   hissedecek ve kendisini daha doğru ifade edebilecektir.
  • İş,ev arası koşuşturma zamanın kısıtlı olması gibi bahaneler yerine, çocuk ile geçirilen kısa fakat kaliteli zaman oldukça önemlidir. Çocuğunuz ile onu önemseyerek geçirdiğiniz kısada olsa keyifli  bir zaman dilimi  onu oldukça mutlu etmeye yetecektir.Kısa anlarda bile mutlu olabilen çocuklar olacaklardır.
  • Çocuklar; hata yaparak büyür.Her zaman dürüst olmaları gerektiğini yanlış yapsa bile onun yanında olacağınızı ve dürüstlüğün en önemli değer olduğunu  çocuğunuza  anlatmalısınız. Size açık ve net davrandığında; davranışın karşılığı olarak onunla dürüst olduğu için gurur duyduğunuzu hissettirmelisiniz.Dürüstlüğün önemini algılayan bir çocuk en önemli değeri kazanmış olacaktır.
  • Çocuklarınızı sevin.Evet saçlarını okşayın,bol bol sarılın.Gözlerine bakıp değerli olduğunu hissettirin.İçten sevgiyi çocuklar küçük yaşlarda hissedemezler. Küçük yaşlarda sizin ilginize,şevkatinize ve sevginize  en çok ihtiyaç duydukları zamanlardır. Sevilen,şevkat ve merhamet ile  büyüyen çocuklar  ileri de sevgi,merhamet ve vicdanlı birer  birey olacaktır.
  • Çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı kazandırın.Siz okumaya başlarsanız,çocuğunuzda sizi örnek alacak ve bu sayede okuma alışkanlığı kazanacaktır.İleri de okuyan,araştıran,düşünen kendini geliştiren insanlar olarak yollarına devam edeceklerdir.

Çocuklar ailelerin izlerini takip ederler. Yürüdüğümüz yollara,bıraktığımız izlere bu nedenle dikkat etmeliyiz.

Çocuk eğitiminde aile oldukça önemlidir.

Geleceğin mucizeleri, şuan minik bedenleri ve kocaman kalpleri ile yanınızda olan çocuklarınızdır.Alacakları her güzel değer; iyi çocuklar, iyi gelecek demektir.İyi birer çocuk yetiştirmek anne ve baba için en önemli gurur kaynağıdır.

 

1 YORUM

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here