Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklamalarda Bulundu

24

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Toplantısıına katılmak için Pakistan’a gidiyor.

Pakistan seyahati öncesinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İslamabad zirvesinin önemi hakkında dünyada Avrasya’nın ekonomik ağırlığı artıyor zirevede ulaşım, iletişim ve ticaret hatlarının birbirine bağlanması öngörülüyor.
Türkiye hayata geçirdiği büyük projelerle teşkilatın güçlenmesini sağladı.
Marmaray, hızlı tren gibi yatırımlar sadece Türkiye’nin değil teşkilatın güçlenmeside sağlanmıştır açıklamalarında bulundu.Ekonomik işbirliği teşkilatının halen bazı sorunları var. Bölgenin dünya nufüsuna ağırlığı yüzde 6,2 iken dünya ticaretindeki payı sadece yüzde 2 çok düşük .
Ticaret anlaşmasını bir an önce hayata geçirmek istiyoruz. 2025 vizyon belgesini yol haritası olarak görüyoruz. Üzerimize düşeni yapacağız. Ekonomik İşbirliği teşkilatına diğer ülkelerinde ciddi hazırlık içerisinde olduklarını biliyoruz açıklamalarında bulundu.
Karargah rahatsz haberi hakkında Soruya istinaden;
Genelkurmay başkanımızla dün ki görüşmemiz 1.derecede El Bab operasyonun tamamlanmasına yönelikti. Türkiye, Abd , Rusya görüşmelerinde nerelere geldik ne durumdayız onu değerlendirdik. Abd ile uzlaşırsak Membiç ve Rakka için atılacak adımlar var.
Rusya ve Abd ve koalisyon güçleri ile yapacağımız görüşmeler önemli.
2.konu Karargah rahatsız haberi ile ilgili konuştuk.
Başlık çok çirkindi bizleri rahatsız ettiği gibi silahlı kuvvetlerini daha rahatsız etti. Aynı vucudün uvzu gibiyiz bizim rahatsız olduğumuz durumda Tsk daha rahatsız olur. Onlar rahatsız olursa biz rahatsız oluruz dedi.
Devleti kendi içinde birbirine düşürmeye kimsenin hakkı yok dedi. Herkes yerini konumunu haddini bilecek dedi.
Cumhurbaşkanı ile genelkurmay başkanı aynı yerlere birlikte gidiyor diyor bizim beraber gitmemiz kadar doğal ne olabilir. Dünyadan haberleri yok . Dünya böyle yapıyor. Genelkurmay başkanlarıda toplantılara katılarak bilgi alışverişte bulunuyorlar. Kusura bakmasınlar bu konuda affedici olamayacağım. Genelkurmay başkanı ile görüştük kendileri birazdan açıklama yapacak size bunlar bizleri ciddi anlamda üzmektedir. Birlik beraberliğe daha çok ihtiyacımız var.

Genelkurmay başkanı hedeflere ulaştık demişti Suriye de ne yapacağüz rakka hakkında ne düşünüyorsunuz? sorusuna;
Bu süreci Öso ile beraber yürüttük. Biz gerekli desteği verdik. Ta başından beri hep kullandığım hikaye var,

  1. Eğit donat
  2. Terörden arındırılmış bölge
  3. Uçuşa yasak bölge

Abd ile anlaşamadık onlar eğit donata sıcaklar ama uçuşa yasak bölgeye sıcak bakmadılar terörden arındırılmış bölge içinde adım atmadılar yalnız kaldık.
Gaziantep’de 65 vatandaşımız hain saldırıya uğradıktan sonra gerekeni yapacağız dedik. Araplardan oluşan yapı ile ÖSO ile buraya girdik, destek verdik. Abd yine Öso için karşımıza  Suriye demokratik güçleri diye yapı koydu bizde karşı çktık.PYD ve Ypg’den mutabık olamayız, bunlar terör örgütü, terör örgütü ile iş yapmayız dedik. Öso ile yapacağız dedik.Operasyonda başarılıyız.
Şimdiki safha daha önce belirlediğimiz Münbiç, Münbiç Arapların Ypg ve Pyd ‘nin olamaz bu unsurların derhal Fıratın doğusuna geçmeleri lazım. Münbiç ‘e yerel halkın gelmesi lazım. Biz Deaş ile mücadelede samimi iseniz gelin Rakka’ dan da temizleyelim ,gerçek sahiplerine teslim edelim diyoruz. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Suriye halkı bizim dostluktan ileri kardeşlerimiz. Güvenlik için oraların sahiplerine verilmesini istiyoruz.
TSK Başörtü yasağı kalktı sorusuna,
Hayırlısı ile başladı temenimiz o ki mevzuata göre inanç hürriyetlerinden iş temini konusundaki haklarını her vatandaşımızın kullanması sağlanmıştır.
ABD silahlı kuvvetlerinde, İngiltere’de başörtülü bayanlar görev yapabiliyor oralarda oluyorsa yüzde 98 müslüman olan ülkemizde neden olmasın dedi.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here