Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuştu ilk son haber

20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mütahitler Birliği Ödül töreninde konuştu.
Bölgemizde yaşanan kriz sadece bizim için değil bütün dünyayı olumsuz etkiliyor.Terör sadece bölgede değil Avrupa ve ABD terör olaylarını yaşadı.Dikenli teller ile duvarlar çözüm olamaz. Çözüm buradaki insanların ekonomik ve siyasi olarak güvence altına almak olduğunu belirtti.Dünya Suriye ve Irak konusunda kötü sınav verdi.

Bizim kitabımızda geri gitmek yok Türkiye muasır medeniyetler seviyesine hızla ilerleyecek. Türkiye çok partili hayata geçtiğinden beri siyasi anlamda sürekli kriz yaşamıştır. Gayrimeşru güç odakları sistemin zayıflıklarından sızarak nufüs kazanmıştır.
Her kim ki ülkenin bu şekilde devam etmesini isterse ya geçmişten haberi yoktur yada bu kühne sitemden besleniyordur.
Türkiye yasama,yürütme ve yargı sürtüşmesinden ve yetki kavgasından çok fazla darbe almıştır.
16 nisandan itibaren yasama organı yok diyorlar dürüst olun siyaseti dürüst yapmazsanız sittin sene başarılı olmazsınız. Yasama kesinlikle kalkmıyor
yasama var, yürütme var, yargı var bunlar ortadan kalkmıyor.
Şu gerçeği görelim sadece cumhurbaşkanı başbakan kavgaları bile
sistemi tartışmaya yeter. Ecevit  Sezer’e anayasa kitapçığını fırlatdı ertesi gün döviz ne oldu gördük. Özal ile Demirel birbirine girdi unutmayalım.
Biz bir olacağız diri olacağız kuvvetli olacağız başka çıkış yok. 2007 anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı ile Başbakan seçiliyor. Her ikiside halktan güç alıyor. 10 yıldır işler yürüyor diyor onun kerameti sistemde değil  aynı siyasi ekolden gelen insanlar olduğumuz için sorun yaşamadık, dışişleri bakanını cumhurbaşkanı yaptık. Sistemden kaynaklanmıyor aynı ekolden geldiğimiz için gürültü patırdı kopmuyor.
Devletin tepesinde kavga gürültü olmaz diye sabrettik. Mevcut durumla seyredin gümbürtüyü bu tehlikeye karşı milletimizin talebi üzerine meclisimiz getirdi.
Söylemem gerek bir evet safı bir hayır safı var.
Kandil gelin hayır da bulaşalım diyor bunlar ülkeyi kan gölüne çevirenler ülkemizi bölmek istiyorlar . Burası çok önemli “kişi sevdikleri ile beraberdir bunu unutmayın” dedi.
18 maddenin daha iyi olması için ana muhalefete çağrıda bulunduk biz beyaz dersek onlar siyah dedi.

Bu tarihi referanduma konsiladosyon ile gidelim. Chp, Hdp hep beraber olalım.
Rejim değişmeyecek bunun karşısında  ilk ben olurum dedim yine diyorum
muhalefet özellikle anayasa değişikliğini alakası olmayan konulara çekerek vatandaşın kafasını karıştırıyor.
Milletvekili 550 den 600 çıkması mı? problem .Değiştirilemez maddeler ile ilgili bir değişiklik yok . Çocuklara mı bırakacağız parlementoyu diyorlar.
Yetişmiş kabiliyetli gençler olabilir 30 yaşında şirketin başına getiriyorsunuz Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet 21 yaşında bir çağı kapattı bir çağı açtı.
57 ülkede seçme seçilme yaşı 18 dir. Ben 25 yaşında bakanlar tanıyorum.
Seçmeye 18 diyorsunuz seçilmeye 30 diyorduk. Biz bunu önce 25 çektik
şimdi de 18 e çekeceğiz.
Türkiye’de parlemantoların gensorular ile işlevini ortadan kaldırdılar.
Gensorudan bir netice alamayacaklarını bildikleri halde gensoru veriyorlar.
Bizde 310-330 kişi var, senin 135 kişin var sonuç alamayacağın belli bu yüzden gensoru kaldırılıyor.Gensoruyu millet verecek başarılı isen devam başarısız isen güle güle der.
Yürütmede Cumhurbaşkanı olacak, Yasama 600 kişi ile var yasa yapacak,
Yargı da işini yapacak.
Sistemin en büyük garantisi millettir. Milletin yüzde 50 sinden fazlasının oyunu almak için herkese kucak açması gerekir.5 yıl çok çabuk geçer o yüzden halkını düşünmek zorunda. Cumhurbaşkanı artık yargılanabilir dünyanın en büyük uluslararası mühendislik firmaları listesinde iki yıldır en üstlerde görmekten mühendislik firmalarımızı tebrik ediyorum dedi.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here