Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan Açıklamalar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan Açıklamalar

19

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu. Abd bize söz verdi operasyonlar bitince fıratın doğusuna geçilecekdi ama Ypg henüz Fıratın duğosuna geçmedi.Biz bu konuda da haklı çıktık dedi.
El Bab’dan sonra Münbiç’e operasyon yapacağız henüz operasyon başlamadı.
Ypg’nin  olduğu yerlerde Abd askerleri var. Abd’den talebimiz Ypg Münbiç’i terk etsin dedik. O şehirler o şehirlerde yaşayanlarındır. Ypg buradan çekilmez ise Ypg’yi vuracağız bunu daha öncede söyledik.
Rakka operasyonu için nasıl destek verebiliriz. CIA direktörü bu yüzden geliyor Trump’la Cumhurbaşkanımız bu konuları konuşuyor bizler mevkidaşlarımla bunları konuşuyoruz.
Ypg konusunda iki Nato ülkesi karşı karşıyamı gelecek sorusuna. Kesinlikle böyle birşey yok Abd’nin terör örgütünün yanında olmayacaklarını biliyoruz. Abd bu yanlıştan dönmeli bizim Ypg veya terör örgütleri ile mücadelemizde hiçbir müttefikin karşımıza gelmemesi lazım.
Rusya’dan gerçek olmayan haberler yayılıyor. Şu anda rejim güçleri doğuya doğru yöneldi. Buralarda Ypg ile karşı karşıya geleceklerdir. Şam rejim bu sınırı iki güçlerde ihlal etmeyecekler. Biran evvel bizim başlattığımız ateşkesin güçlendirilmesi ve siyasi sonuç elde edilmeli.
Aksi takdirde herkes birbiri ile karşı karşıya gelebilir. Astana önemli idi Cenevre görüşmelerinin yeniden başlatabildik. Birleşmiş Milletlerin 2254 karar 2012 Cenevre bildirgesi devam etmeli ki sonuç alabilelim.
Abd ve Rusya ile hergün görüşüyoruz Rakka dahil herşeyi görüşüyoruz 10 Mart’ta Moskova’ya gidiyoruz. Askerler görüşüyor biz Lavrov ile görüşüyoruz sürekli görüşüyoruz. Peşmergeye Suriye’de görev verilmesi haberleri
gerçekci değildir  onlar Musul operasyonuna destek veriyor. Peşmergeye Başika’da  eğit donat yapıyoruz bu konuda destek veriyoruz.
Bayrak krizine ne diyorsunuz? sorusuna Bahçeli çok sert açıklamalarda bulundu. Herkesin görüşlerine saygımız var.Diplomaside kurallar vardır. Pkk yönelikte ortak adımlarımız olacak. Irak anayasasında kurulmuş parlemento var daha önceki görüşmelerinde de üç bayrak vardı. Diplomaside protokol kuralları vardır. İlk defa yapılan birşey değil. Bahçeli’nin ya biz ya onlar demeleri doğru bulmuyorum. Kasıtlı birşey yoktur açıklamalarında bulundu.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here