Dünya Kaç Yaşında Nasıl Oluştu

Dünya Kaç Yaşında Nasıl Oluştu İlk Son Haber

851

Dünyanın nasıl oluştuğunu ve kaç yaşında olduğunu bilim adamları uzun süren araştırmalar sonrasında belirlediler. Dünyamız 4 milyar 543 milyon yaşında . Dünyanın oluşumunu araştıran bilim adamları dünyanın Güneşin etrafında bulunan toz parçalarının milyarlarca yıl içinde bir araya geldiği dünyada milyarlarca yıl güneş gibi patlamalar meydana geldiği açıklandı. Bilim adamları bu bilgileri dünyada bulunan en eski kayaların yaşını ölçerek buldu.

Bilim dünyası için diğer soru ise dünyanın şu anda yüzde 70’i su ile kaplı. Uzaydan bakıldığında mavi gezegen denmesinin sebebi de bu. Peki bu kadar su nasıl dünyaya geldi. Bilim adamları göktaşlarını incelediklerinde içlerinde su baloncukları bulunduğunu tespit ettiler. Milyarlarca yıl sürekli göktaşı düşen dünyamızda zamanlar bu sular birleşerek önce ırmak , göl , deniz ve okyanusu meydana getirdi.

Peki dünyada yaşam için ne gerekiyor dendiğinde oksijen olmadan yaşamın olmayacağı bilinir. Dünyamızda o zamanlar oksijen bulunmadığı peki bu kadar oksijen nereden geldi sorusunu araştıran bilim adamları bir gizemi daha çözdüler. Oksijen dünyamızda 2,5 milyar yıl önce ortaya çıkmıştır. Bilim adamları oksijeni dünyaya getiren şeyin siyanobakteri olduğu görüşündeler. Siyanobakteriler deniz ve göllerde görünen onlara yeşilimsi renk veren bakterilerdir. Bu bakteriler güneş ışını ile beraber sularda oksijen gazı oluşturarak dünyaya saldığı ve bugün ki atmosferin oluştuğu düşünülmekte.

Ay nasıl oluştu sorusunu araştıran bilim adamları aydan getirilen kaya parçasını incelediklerinde. Dünyadaki kara parçasına benzediği fakat içinde daha az demir bulunduğunu tespit ettiklerinde. Yeni bir sav ortaya attılar onlara göre Dünya başka bir gezegenle çarpıştı dünyadan kopan milyarlarca ton toz aynı dünyanın oluştuğu gibi zamanla bir araya gelerek Ay’ı oluşturdu. Ay bu yüzden dünyamıza çok benzemekte denilmektedir.

Bilim adamları insanlığın yaşı ile ilgili net bir bilgi elde edemedi. Bilim dünyası  günümüz İnsanlarına  benzeyen en eski fosilin 209 bin yaşında olduğunu iddaa ediyor.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here