Dünyanın İlk Derbisi Kimler Oynamış

Dünyanın İlk Derbisi Kimler Oynamış

160

Dünyanın ilk derbisi çok şaşıracaksınız Osmanlı zamanında oynanmıştır. Hem de İstanbul’da değil Anadolu’da. Şehzadeler şehri olarak bilinen Amasya’da oynanmıştır.

Sultan Çelebi Mehmet Ankara savaşı sonrasında süvarileri ile Amasya’ya çekilmiştir. Timur ile Yıldırım Beyazıd arasında yaşanan Ankara savaşından sonra büyük dersler çıkaran Çelebi Mehmet ordunun her daim savaşa hazır bulunması gerektiğini anlamıştır. 1400 lü yıllarda tarihin ilk derbisine öncülük etmiş kendi takımına Bamyacılar oğlu Murat Han’ın takımına ise Lahanacılar ismi verilmiştir. Bamyacılar Amasya takımını Lahanacılar Merzifon takımını temsil etmektedir. Amasya’nın bamyası Merzifon’un ise Lahanası meşhurdur. Bamyacılar kırmızı pantalon,kırmızı gömlek giyerken Lahanacılar yeşil pantalon,yeşil gömlek giyerlermiş. İki takım okculuk,atış,çeviklik,güreş dallarında yarışır böylece sürekli savaşa hazır bulunurlarmış.

Bu derbi müsabakası Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u işgali ile birlikte İstanbul’da oynanmaya başlamış. Lahanacılar ve Bamyacılar takımı bütün hünerlerini yarışmalarda göstererek daha iyi mevkilere gelebiliyorlarmış.

II.Mahmut Bamyacılar takımının fanatik taraftarı iken III.Selim Lahanacıların fanatik taraftarı imiş. 434 admdan yumurtayı tüfekle vurunca Sultan III.Selim Lahana figürlü anıtı yaptırmıştır. II:Mahmut ise Bamyacılar ocağında yetiştiği için Lahanacılar anıtının karşısına Bamyacılar anıtı yaptırmıştır.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here