Enerji İçeceğine Kısıtlama Geldi

Enerji İçeceğine Kısıtlama Geldi

22

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptığı tebligatta enerji içeceklerinin satışında kısıtlamaya gitti. Enerji içeceklerinin satışında daha önce hiçbir kısıtlama bulunmuyordu.

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren tebligatta enerji içecekleri 18 yaşından küçük çocuklara satılamayacak , günde 500 ml’den fazla tüketilmemesi gerekmektedir yazılacak, okul kantinlerinde, spor tesislerinde ve hastanelerde satışı yasaklandı.

Ürünün etiketleri 3mm punto ile yazılacak. Enerji içeceğinin etiketinde uyarı başlığı altında, tüketicinin kolaylıkla görülebileceği şekilde “Alkol ile karıştırılarak veya beraber tüketilmemelidir. Çocuklar, 18 yaş altı kişiler, yaşlılar, diyabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, gebe ve emzikli kadınlar, metabolik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar ile kafeine hassas kişiler için tavsiye edilmez. Sporcu içeceği değildir, yoğun fiziksel aktivite öncesinde, sırasında veya sonrasında tüketilmemelidir. Günlük 500 ml’den fazla tüketilmesi tavsiye edilmez” ifadesi yer alacak.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here