Epilepsi Nedir. Epilepsi Belirtileri Nelerdir.

Epilepsi Nedir. Epilepsi Belirtileri Nelerdir.

146

Epilepsi diğer bir adıyla sara hastalığı gerek ülkemizde gerekse dünyada bir çok insan bu hastalığı taşıyor. Fakat bir çok kişi bu hastalığın bırakın nasıl bir hastalık olduğunu bilmeyi, hastalığın adını dahi bilmiyor. Nöbet geçiren bir kişi gördüğünde neler yapacağını maalesef bir çok kişi bilmiyor. Bu yazımızda epilepsi hastalığı hakkında kısa bilgilendirme yaptıktan sonra epilepsi nöbeti geçiren bir kişi gördüğümüzde neler yapmalıyız bu konular hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Bilgi: Her nöbet geçiren epilepsi hastasıdır diye bir kaide yoktur. Eğer nöbet geçirdiyseniz kendi kendinize karar vermeyin. Geçirdiğiniz nöbetin epilepsi nöbeti olup olmadığını anlamak için hemen bir nöroloji doktoruna gitmelisiniz.

Epilepsi Nedir?

Epilepsi (sara) beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin boşalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Beynin normalde çalışması ile ilgili elektriğin aşırı ve kontrolsüz yayılımı sonucu oluşur. Sıklıkla geçici bilinç kaybına neden olur.

Epilepsi nöbetleri farklı şekillerde ortaya çıkar. Bazı nöbetlerden önce korku hissi gibi olağan dışı algılamalar ortaya çıkarken, bazı nöbetlerde kişi yere düşebilir, bazen ağzı köpürebilir. Epilepsi hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişen bir durumdur. Yani bazı kişiler gece uykularında nöbet geçirirler bazıları yürürken aniden düşer veya otururken nöbet geçirenlerde olabilir. Bu durum epilepsi hastalığının çeşidine ve hastalığın şiddetine bağlıdır.

Epilepsi Nasıl Ortaya Çıkar?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, epilepsi her yaşta ortaya çıkabilir. Yani belli bir yaş aralığı yoktur. O yüzden kendimizi her zaman korumakta fayda var.

* Doğuştan gelen bozukluklar ile ortaya çıkabilir.
* Doğum sırasında oluşabilecek beyin zedelenmesi, kanaması, beynin oksijensiz kalması epilepsiye neden olabilir.
* Doğum sonrası menenjit, beyin iltihabı gibi rahatsızlıklar epilepsiye neden olabilir.
* Ateşe bağlı istem dışı şiddetli kasılmalar.
* Gebelik döneminde annenin ilaç ve alkol alımı, bebeğin gelişimini etkileyecek mikrobik hastalıklar epilepsi nedeni olabilir.
* Aileden gelen, mutasyona uğramış gen.
* Bazı insanlarda epilepsi’nin nedeni olarak B6 vitamini eksikliği saptanmıştır.

Yukarıda saydıklarımız epilepsi hastalığının ortaya çıkmasının sadece birkaç tanesi. 

Nöbet Geçiren Birini Gördüğümüzde Ne Yapmalıyız?

Normal şartlar altında atak kendiliğinden maksimum 1-2 dk içinde sonlanır. Eğer epileptik atak bu sürede sonlanmıyorsa hasta mutlaka hastaneye götürülmelidir. Hasta epilepsi nöbeti geçirdiği sırada sadece çevre faktörlerin ona zarar vermesini engellemek adına önlem almak gerekebilir.

*Eğer nöbet geçiren birini gördüysek öncelikle sakin olmalıyız.
* Hastaya soğan, kolonya vb koklatmanın epilepsi nöbetlerinde tedavi edici hiçbir anlamı yoktur. Çünkü bu tür kokular nöbet geçiren kişinin nefes almasını zorlaştıracağı için nöbet süresini uzatabilir. Ayrıca bu durum hasta için çok tehlikelidir.
*  Nöbet geçiren kişinin kafası sert bir zemindeyse kafasını kucağınıza alabilirsiniz. Böylece hastanın hem dilinin boğazına akmamasını sağlamış olursunuz, hemde kafasının sert zeminden kurtarmış olursunuz.
* Hastanın gömlek düğmelerinin bir iki tanesini açarak daha rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz.
* Hastanın nöbet geçirdiği sırada düşme ve kasılma gibi durumlarda etrafta hastaya zarar verebilecek keskin bir obje veya sert bir cisim varsa hasta o tehlikeden uzaklaştırılmalıdır.
*Nöbet geçiren bir hastanın yakınları ya da çevresindeki insanlar tarafından kol ve bacaklarının tutulması, bastırarak kontrol altına alınmaya çalışılması omuz çıkığı oluşması gibi ortopedik sorunlara sebebiyet verebilir.
* Hasta kasılırken ağzını açmaya çalışmak; çene çıkığı, dişlerini kırma, açmaya çalışan kişinin parmaklarının hasta tarafından ısırılması, kanamaya sebep olma gibi pek çok olumsuzluklara sebebiyet verebilir.
* Kişi kendine geldikten sonra yorgunluk hissedebilir, geçici olarak bilinç kaybı, sersemlik durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden hasta bir süre dinlendirilmelidir.

Bu yazı, kişisel blog yazarı aynı zamanda blogunda epilepsi hastalığı ile ilgili bilgi tecrübelerini de paylaşan Gökhan TEKİN tarafından  hazırlanmıştır.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar.
    Bu yazıyı hazırlama amacım, ülkemizde bir çok kişide olan bu hastalık hakkında insanları azda olsa bilgilendirmekti. Yazımı yayınlayarak bu imkanı bana verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
    İyi çalışmalar.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here