Irak Ordusu ile Peşmerge Anlaştı

Irak Ordusu ile Peşmerge Anlaştı

31

Irak Merkez Yönetimi, Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin kanunsuz olarak yaptığı referandumu tanımadığını bütün havaalanı, sınır kapıları ve petrol kuyularının yönetimini devretmelerini istemişti. Verilen süre sonunda devir yapılmadığı için Irak Ordusu Kerkük’e operasyona başladı ve Peşmerge çatışma yapamadan bütün mevzilerden kaçarak büyük hezimete uğramıştı.

Barzani referandumu dondurma teklifinde bulunarak Irak başbakanı İbadi ile ateşkes yapmak istemişti. İbadi bizim için yok hükmünde olan referandumun dondurulması söz konusu değil tamamen iptal edilmeli açıklamalarında bulunmuştu. Irak ordusu ilerlemesine devam ederek nerede ise Habur sınır kapısına kadar gelmişti. Amerikan albay  Dillon iki tarafın anlaşması gerektiğini savaşın gereksiz büyümemesini istediklerini belirtmişti.

Bugün peşmerge ile Irak ordusunun ateşkeste anlaştıkları belirtildi. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sınır kapıları ne olacak çatışılmadan Irak Ordusuna devir edilecek mi? Bu durum bizi de ilgilendiriyor. Kapının diğer tarafında kimin olacağı önemli açıklamalarında bulundu.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here