Lavanta köyü nerede?Lavanta köyüne nasıl gidilir?

Lavanta köyü nerede? Lavanta köyüne nasıl gidilir? Lavanta kokularını sevenler;  sizler için lavanta köyü nerede? nasıl gidilir? araştırdık.  Misler gibi kokusu ve görüntüsü ile lavanta denince ilk akla gelen yer Fransa'nın Provans bölgesi akla gelmektedir. 

123

Lavanta köyü nerede? Lavanta köyüne nasıl gidilir? Lavanta kokularını sevenler;  sizler için lavanta köyü nerede? nasıl gidilir? araştırdık.

Misler gibi kokusu ve görüntüsü ile lavanta denince ilk akla gelen yer Fransa’nın Provans bölgesi akla gelmektedir.

Ülkemizde ise; Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyünde, 1990 yıllarında  kurak,susuz ve boş tarlalara ekilen lavanta fideleri ile günümüzde 3000 hektarlık alana yayılmıştır. Türkiye’nin toplam lavanta üretiminin %93’ü Kuyucak köyünden sağlanmaktadır.

Isparta güller diyarı olarak bilinmektedir. Mis gibi gül kokularına,yıllar önce ekilen  lavanta kokuları da eşlik etmeye başlamıştır. Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyü, lavanta kokuları ile turizmin son yıllarda en gözde yerlerinden birisi olmuştur.Lavanta; köyün geçimini sağlamaktadır.

Lavanta bir çok özelliği ile şifalı bir bitkidir.Kokusu ile sinirleri yatıştırıcı,sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Lavanta köyü;Isparta şehir merkezine 50 km uzaklıkta bulunmaktadır.Isparta ve Keçiborlu ilçesinden kalkan minibüsler ile Kuyucak köyünde bulunan lavanta bahçelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here