Maliye Bakanından Açıklamalar

Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan Açıklamalar ilk son haber

31

Maliye Bakanmı Naci Ağbal NTV’de canlı yayında açıklamalarda bulundu.

VARLIK FONU ;Ağbal varlık fonu Türkiye için varlık fonu yeni bir deney, bir araç kendi başına amaç değil .Varlık fonları farklı amaçlarla kuruluyor bir ülkenin potansiyelini harekete geçirmek için,cari açıkları aşağı çekmek için,finansal istikrara katkı sağlamak ve projelere kaynak sağlamak için kuruluyor biz tamamı için kurduk.
Varlık Fonu tamamen özel sektör politikasına uygun, denetlenebilir, sorumlulukların  kontrol edilebileceğini  açıkladı.
Varlık fonnuna aktarılan varlıklar için “Varlığı olmayan varlık fonu olamaz bu yüzden varlıkları transfer ettik” dedi.
Varlık fonuna geçen varlıklardan bütçeye gelen ek gelirlerle ilgili “bütçenin temettü gelirlerinin 1 milyarlık kısmından vazgeçtik”dedi.
Varlık fonuna ilgi büyük yabancı yatırım bankaları ve varlık fonlarının ilgisi büyük bilançosunu tamamladığımızda işlemlere başlayacak dedi
Varlık fonu kendi sınavını verecek.3 yıllık izlenecek stratejik yolu bakanlar kurulu onaylanacak açıklamalrında bulundu.
Varlık Barışı ile ilgili;
Yurtdışında parası olan profesyonel yönetici ile yatırımcılar paralarını yavaş yavaş Türkiye ye getiriyorlar varlık barışını 2017 Haziran sonuna kadar uzattık süreç var kampanyalar yapacağız dedi.

Vergisini düzenli ödeyenler;

Vergisini düzenli ödeyenlere gelir vergisinde yüzde 5 indirim yapıyoruz uygulama esnaflar tarafından olumlu karşılandı.
Emlak vergisi gibi vergilerde vergisinin tamamını mart ayında ödeyenlere yüzde 5 indirim yapılsa önerisi geldi. İndirimi sadece gelir vergisinde 5 puanla sınırlamayacağız dürüst mükellefe farklı düzenlemeler olacak örneğin Kdv geri alacaksa öncelik sağlayacağız yada son 3 yılda vergisi düzenli ödemiş aksatmamış fakat son 6 ayda işleri bozulmuş vergi ödemede zorlanıyor bizde ona destek olacağız kolaylıklar sağlamaya çalışacağız bu konularda çalışmalarımız var.

İstihdam çalışmaları;
İstihdamda global bir yavaşlama var. Türkiye ise sürekli istihdamı artırdık
2016 yılında yavaşlama oldu.2017 yılında da asgari ücrete  100 TL destek vermeye devam edeceğiz.
Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi yeni istihdama yani 2016 Aralıkta çalıştırdığınız eleman sayısından fazla alınan her işçinin vergisini ödeyeceğiz işverene sadece 1.404 Tl olan ücreti ödemek kalacak. 773 TL verginin tamamını biz ödeyeceğiz. Bu destek asgari ücretin yüzde 35’i desteklenmiş oluyor.
Bu destek bütçeye 12.3 milyar maliyet getiriyor.Desteğin 11 milyar lirası işsizlik fonundan gelecek 1,3 milyarlık kısmı gelir vergisinden gelecek. İşsizlik parası işverene destek oluyor deniliyor aslında işsiz kesime destek oluyoruz işsizlere istihdam sağlamak için destek harcıyoruz dedi.
Bütçede cari açıkda bir esneme olacak dedi .

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here