Mecliste Anayasanın İlk 4 Maddesi Krizi

Ak Parti Bursa milletvekili İsmail Aydın Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinde söz alarak kürsüye çıktı. " Anayasamızda bulunan ilk 4 maddenin aynen bulunmasını bende

31

Ak Parti Bursa milletvekili İsmail Aydın Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinde söz alarak kürsüye çıktı. ” Anayasamızda bulunan ilk 4 maddenin aynen bulunmasını bende istiyorum. Fakat bir meclisin anayasada yer alan bütün maddeleri değiştirebilmesi gerekir. Bir hukukçu olarak anayasa da değiştirilemez bir madde bulunmamalı” dedi.

Aydın’ın bu açıklamalarından sonra CHP ve MHP tepki gösterdi. MHP Genel başkan yardımcısı Erhan Usta “Bu açıklamalar çok tehlikeli Ak Parti’nin düşüncesi bu yönde ise bizim bunu şu anda bilmemiz gerekiyor. Ak Parti Genel başkanının acilen açıklama yapması gerekiyor” dedi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları kendilerinin böyle bir düşünceleri olmadığını belirtti. Yeniden söz alan İsmail Aydın ” İlk söyledikleri sözleri tekrar etti. Bir hukukçu olarak anayasada değişemez madde olmaması gerekmektedir. Bunlar şahsi düşüncelerim” dedi.

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarda bulundu;

“Anayasa’nın ilk dört 4 maddesi nedir ?

1 -Devletin şekli Cumhuriyet.

2 -Niteliği demokratik laik sosyal hukuk devleti.

3 -Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, bayrağının ay yıldızlı bayrak olduğu, marşının İstiklal Marşı olduğunu, dilinin Türkçe olduğunu, Başkentin Ankara olduğu

4 -Bu 3 maddenin değiştirilemeyeceğini, değiştirilmesinin teklif edilemeyeceğini belirtir.

Dolayısıyla biz de teklif falan etmedik, edenlerle de işimiz olmaz. Bu kadar açık ve nettir. Bunlar devletin temelleridir, devletin olmazsa olmazıdır. 10 yıldır AK Parti ne diyor, “tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan”  Onun için öyle ucuz polemiklerden herkes uzak dursun. Bu maddelerin teminatı, yüce Türk milletidir ve AK Parti iktidarıdır” diye konuştu.

 

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here