Okula giden çocuklarda beslenme nasıl olmalıdır?

Okula giden çocuklarda beslenme nasıl olmalıdır? ilk son haber. Kahvaltı güne enerjik başlamak için en değerli öğündür. Çocukların okula gitmeden kahvaltı yapması güne daha enerjik başlamalarına ve algılamalarının daha iyi olmasına yardımcı olmaktadır.

40

Kahvaltı güne enerjik  başlamak için en değerli öğündür. Çocukların okula gitmeden kahvaltı yapması güne daha enerjik başlamalarına ve algılamalarının daha iyi olmasına yardımcı olmaktadır.

Çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması ailede başlamaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenen çocuklar beslenme alışkanlıklarını ileride de devam ettirmektedirler.

Çocuğunuz sabah kahvaltılarında yumurta,peynir,süt,ceviz gibi kalsiyum, protein ve vitamin açısından zengin besin gruplarını mutlaka tüketmelidir.

Çocuğunuz kahvaltı yapmadan okula giderse; ilerleyen saatlerde düşen enerjisini arttırmak için çikolata,şekerleme gibi hazır gıdalara yönelecektir. Sağlıksız beslenme vücuduna zarar vermektedir. Kahvaltı alışkanlığını çocuğunuza mutlaka kazandırmaya çalışmalısınız.

Beslenme çantasında neler olmalıdır?

  • Çocuğunuzun beslenme çantasında besin değeri yüksek gıdalar hazırlayabilirsiniz. Ceviz,badem,kuru üzüm,kuru kayısı gibi besinler faydalıdır.
  • Meyve çocuğunuz için sağlıklı bir besin grubudur.
  • Kantinden alacağı hazır kutulu meyve suları yerine, evde kendi hazırladığınız taze sıkılmış doğal meyve sularını küçük şişeler ile beslenme çantasına ekleyebilirsiniz.
  • Öğle yemeği için tahıllı ekmek, et ve tavuk ürünleri,sebze yemekleri yoğurt gibi besin grupları beslenmesinde mutlaka yer almalıdır.
  • Çocuğunuzun tatlı ihtiyacını karşılamak için sütlü tatlılar hazırlayabilirsiniz.
  • Balık mutlaka haftada bir tüketilmelidir. Çocuğunuzun zeka gelişimi için oldukça önemli bir besin grubudur.Ton balıklı hazırlanan sandviç öğle yemeği için iyi bir alternatif olabilir.

 

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here