Oruç Nedir ? Ayet ve Hadisler İle Oruç (1)

Oruç Nedir ? Ayet ve Hadisler İle Oruç (1) AYET ve HADİSLER İLE ORUÇ 1 (Anlam ve delil)

65

NOT:Aşağıdaki bilgilerin tamamına yakını Diyanet İlmihal’inden alınmıştır.

AYET ve HADİSLER İLE ORUÇ 1 (Anlam ve delil)

Oruç’un Arapça’sı savm ve sıyâmdır. Savm kelimesi “bir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak, engellemek” anlamında kullanılır.

Orucun farz kılındığını bildiren âyetler şunlardır:

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.

Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

Bakara Suresi: 183-184

Oruç, Peygamberimiz’in hicretinden bir buçuk sene sonra şâban ayının onuncu günü farz kılınmış olup, İslâm’ın beş şartından biridir. Peygamberimiz bu hususu ;

“İslâm beş şey üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka Tanrı olmadığına ve Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna tanıklık etmek; namaz kılmak, zekât vermek, ramazan orucunu tutmak ve gücü yetenler için Beytullah’ı ziyaret etmektir (hac)” diyerek bildirmiştir

(Buhârî, “Îmân”,34, 40; “İlim”, 25; Müslim, “Îmân”, 8).

Oruç, fıkıh terimi olarak, imsak vaktinden iftar vaktine kadar, bir amaç uğruna ve bilinçli olarak, yeme içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak demektir.

 İmsak, Arapça’da, “kendini tutmak, engellemek” anlamına gelir. İmsak vaktinin başlaması ile yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur; bu vakit aynı zamanda sahurun sona erip orucun başlaması vaktidir.

İftar vakti ise, oruç yasaklarının sona erdiği vakit anlamında olup, güneşin batma vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti de girmiş olur. İmsak vaktinden iftar vaktine kadar yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmanın bir amacı olmalı ve bu iş bilinçli olarak yapılmalıdır. Bu amaç ve bilinç, orucun Allah rızâsı için tutuluyor olmasıdır ki kısaca “niyet” tabiri ile anlatılır. Bu amaç ve bilinç olmadığı zaman, meselâ imkân bulamadığı için veya perhiz, rejim, zindelik gibi başka amaçlar için bu üç şeyden (yeme, içme, cinsel ilişki) uzak durmak oruç olarak değer kazanmaz.

Rabbim bütün ibadetlerinizi kabul eylesin.

Cumanız ve Ramazan’ınız mübarek olsun.

Derleyen: Yunus Ulusoy

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here