ORUCUN AÇLIĞI AÇGÖZLÜLÜĞÜ TEDAVİ EDER

ORUCUN AÇLIĞI AÇGÖZLÜLÜĞÜ TEDAVİ EDER Cenabı Hak heva ve heveslerine esir olan, hırs ve tamah girdabına sürüklenen insanoğluna Allah’ü Teâlâ, Tekvîr suresi 26. Ayette “(Hal böyle iken) nereye gidiyorsunuz?” Gittiğin yolun farkında mısın?” Şu mübarek Ramazan’da, bu Kur’an ayında bu soruyu bir kere daha kendimize sormalıyız.

41

ORUCUN AÇLIĞI AÇGÖZLÜLÜĞÜ TEDAVİ EDER

Cenabı Hak heva ve heveslerine esir olan, hırs ve tamah girdabına sürüklenen insanoğluna  Allah’ü Teâlâ, Tekvîr suresi 26. Ayette “(Hal böyle iken) nereye gidiyorsunuz?” Gittiğin yolun farkında mısın?” Şu mübarek Ramazan’da, bu Kur’an ayında bu soruyu bir kere daha kendimize sormalıyız.

Yine Tekêsür suresi 1 ve2. Ayetlerde: “Çoklukla övünmek (aç gözlülük yarışı) sizi, kabirlere varıncaya (ölünceye) kadar oyaladı”,  8. Ayette ise; “Sonra o gün, nimetlerden mutlaka hesaba çekileceksiniz?” diyor.

Peygamber (s.a.s) Efendimiz de Tekêsür sûresini okuduğu bir gün, yanında bulunanlara dönüp her birimizin üzerinde düşünmemiz gereken şu soruyu yöneltmiştir:

“İnsan, ‘Malım, malım!’ der. Ey âdemoğlu! Yiyip tükettiğinden, giyip eskittiğinden ve sadaka verip (âhirette karşılığını almak üzere) önden gönderdiğinden başkası senin malın mıdır?”

Hadis-i Şerifte belirtildiği gibi bu dünyadan götürebileceğimiz, bizi orada karşılayacak olan,  yaptığımız ibadetler, işlediğimiz güzel ameller ve hayır hasenat yolunda harcadıklarımızdır. Kendimizin, çocuklarımızın, hatta bazılarımızın torunlarının geleceğini bile güvence altına almaya çalıştığı günümüzde, bencillik iyi bir şey değil ama, biz ahirete hazırlanma konusunda birazcık bencillik yapıp kendimiz için harcayalım, arkamızdan çocuklarımız hayır hasenat yapar mı diye yol gözlemeyelim.

Tamahkârlık ve açgözlülük, insanın ve insanlığın maruz kaldığı bütün kötülüklerin kaynağıdır. Coğrafyamızda dökülen kanların, yaşanan acıların nedeni küresel güçlerin açgözlülüğü değil midir? Kendi halklarının refahı için, başka ülkelerin zenginliklerini sömürmeleri, aç kalmalarını bile  Kâinatın dengesinin bozulmasının, tabiatın tahrip edilip çevrenin kirletilmesinin, bitki ve tohumların yapısı değiştirilerek insan neslinin geleceğiyle oynanmasının sebebi bu açgözlülükten başkası mıdır?

Ramazan ve oruç, sahip olduklarımızın aslında bizim olmadığını, maddi ve manevi nimetlerin bir imtihan sebebi olduğunu bize hatırlatmaktadır. Dünyanın gelip geçici, ebedi ve kalıcı olanın ise ahiret olduğunu fark ettirmektedir. Ramazan bize paylaşmayı, oruç kanaati ve şükretmeyi öğretmektedir. Ramazan bize gerçek zenginliğin mal çokluğu değil, gönül tokluğu olduğunu talim etmektedir. Dünyada saadetin, ahirette kurtuluşun yolunun servet yığmaktan değil, gönül kazanmaktan, dua biriktirmekten geçtiğini duyurmaktadır.

Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun.

Yunus Ulusoy

NOT: Bu yazının tamamına yakını Diyanet’in Cuma hutbesinden alınmıştır.

 

 

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here