Savunma Bakanı Fikri Işık Açıklamalarda Bulundu

Savunma Bakanı Fikri Işık Açıklamalarda Bulundu ilk son haber

36

Savunma Bakanı Fikri Işık Canlı yayında açıklamalarda bulundu.

El bab ta son durum
Genelkurmay başkanı kuşatma operasyonu bitti dedi. Temizlik biraz zaman alacak Deaş unsurları artık şehire giriş çıkış yapamıyorlar.Mahalle mahalle temizlik yapılıyor. El Bab ta Deaşlı militan sayısı 100 kişinin altında ama tehlikeli adamları kaldı. Bunların keskin nişancı ve ölüm fedaileri olduğunu unutmayalım. El Bab’ta temizlik şehrin yarısından çoğunda elden geçirildi ev ev temizliyoruz. Bakan Işık bu konuda Nusaybi ‘den tecrübeliyiz ne zaman biteceğine dair süre veremeyiz ama El Bab kontrol altında.
Bundan sonraki operasyonda önceliğimiz Rakka mı? Membiç mi ? Sorusuna
ikisi birbirinin alternatifi değil Mümbiçte ki Pyd-Pkk varlıklarınınsonlandırılması için Abd’nin sözünü tutmasını bekliyoruz. Abd temizlemezse biz temizleyeceğiz
Rakka önemli bir şehir Deaş için önemli şehirler Musul Irak- Rakka ve Dabık’ tı
Dabık temizlendi . Menbiç’e Pkk yığınak yapıyor haberleri var istihbarat var mı? Sorusuna .Bakan Işık “An ve an izliyoruz ve muhattapları ile görüşüyoruz Muhataplarımız ABD dir. Yeni yığınak yapılmayı bırakın çekilmesini istiyoruz Menbiç’ten PKK- PYD unsurlarının çekilmesi hakkında ABD’nin sözü var tutmasını bekliyoruz.
Rakka operasyonu “Rakka’ya gitmek için Pyd unsurlarının olduğu topraklardan geçilecek hangi yoldan gideceğiz? sorusuna “Biz ABD’ye yanlış unsurlar ile müdahale edilmesi kalıcı çözüm sağlamaz demokratik unsurlar bir kılıf  içerisinde PYD-PKK var iki gün sonra Deaş temizlense PYD PKK unsurları insanları evinden çıkarır .Rakka bölgesine operasyonu doğru aktörler ile yapalım doğru aktörler Araplardır. Araplar ile yapılması gerekir ÖSO unsurları ile yapılmalı çünkü Arap unsurlar buradadır bunu ABD’ye anlatıyoruz.
Hem askeri hemde siyasi olarak anlatıyoruz.İkna edebildik mi ? bir miktar pozisyon değiştirdiler. Operasyon gecikir ise maliyet getirir diyorlar

İncirlik Üssünde ;İki Genelkurmay görüşmesinde Amerika’lı Generalin  bize PYD ile hareket edilsin teklifi geldiği idda edildi sorusuna.
Bakan Işık “Kürtlere haksızlık etmeyelim PYD kürtleri temsil etmiyor, en çok muhalif kürtleri öldürüyorlar. Biz Amerika’ya planlarının yanlış olduğunu söylüyoruz. Her konuşmada biraz daha yakınlaşıyoruz. Bu ayın sonunda Amerika Rakka ile ilgili bir karar verecek  biz her ihitimale karşı değerlendiriyoruz .

Olumsuz ihtimale karşı ne yapacağız ? sorusuna Bakan Işık “Bunları her konuda değerlendiriyoruz ama bunu açıklayamayız her seneryoya çalışıyoruz” dedi.
Yeni Abd yönetimi daha olumlu yaklaşıyorlar taktik destek vereceğiz
Türkiye’nin tercihi bu eğer koalisyon güçleri içerisinde bulunmamız gerekir ise
bulunabiliriz.
Membiç’ te kalacaktık niye Rakka ya müdahale ediyoruz? sorusuna
Bakan Işık “Fayda maliyet analizleri yapıyoruz bölgede yaşıyoruz bu konuda bölgede istikrarsızlık getiren unsurlar temizlenmeli Türkiye kendi güvenliği için ne gerekiyorsa onu yapar” dedi .
Abd koalisyon güçleri ile yapmamız gerekir derse insan kaynağı bulmada zorlanmayız.
Kantonların birleştirilmemesi sözünü eski Abd başkanı Obama bizzat Cumhurbaşkanımıza verdi. Eski Abd savunma bakanı  Carter’ da bana söyledi.
Rakka operasyonununda temel ilkemiz PYD-PKK kullanılmaması.
Rakka Konusunda Rusya ile görüşülmüyor mu? Rusya Pyd yi terör örgütü kabul etmedi ne düşünüyorsunuz? sorusuna .
Rusya savunma bakanı Rakka’da ortak çalışabiliriz dedi. Rakka’yı koalisyon güçleri kurtarmak istiyor Rusya Halep ve batısı ile ilgili idi. Bizim için Rakka önemli, Koalisyon güçleri ile çalışarak en az kayıpla yapmak önemli, biz PYD yi kesinlikle bu operasyonda istemiyoruz dedi.
Rusya PYD ilgili tavrında onaylayamayacağız durumlar var. PYD meşru görülemez Rusya’ya bunları anlatıyoruz ama pek anladıklarını söyleyemem
Rus uçağı bizi vurdu . Rusya askerlerimizi vurunca bize kordinatları Türkiye verdi dedi  Türkiye ise 10 gündür oradaydık dediler biliyorlardı dedi. Gerginlik devam ediyor mu ? sorusuna. Bakan Işık “kordinasyon geliştirilmesi için görüş birliğine vardık” dedi. Bu konulara duygusal bakamayız yeni bir gerginlik yaşanmaması önceliğimiz bu yüzden kordinasyonların geliştirilmesi önemli açıklamalarında bulundu.
Rusya ile S400 füzeleri hakkında hava savunma sistemine görüşüyoruz.
Buna ihtiyacımız var kalıcı olarak füze ve hava saldırılarına karşı savunma sistemine ihtiyacımız var. İki çözüm yolu var. Birincisi satın almak, ikincisi kendi hava ve füze savunma silahımızı gerçekleştirmek. Kısa vadede satınalma yapacağız ve uzun vadede kendi savunma sistemimizi gerçekleştireceğiz dedi.
Çin ve Rusya ile görüşüyoruz en yakın S400 gözüküyor belli aşamaya geldik belirgin bir ilerleme sağladık . Takvim var ama açıklamayacağız. S400 füzeleri Nato dışından bir ülkeden alınması ilişkilerimizi nasıl etkiler.
Nato ilişkilerimizi etkilemez anlayışlı olacaklarını düşünüyoruz. Nato kütüphanesini kullanmak istedik ama mümkün olmayınca acil ihtiyacımız
oldu başka Nato ülkelerinde Nato dışında silah alımları yapan ülkelerde var” açıklamalarında bulundu.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here