Trump’ın Kudüs Kararına Tepki Yağdı

Trump'ın Kudüs Kararına Tepki Yağdı ABD Başkanı Donald Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacaklarını açıklamasından sonra dünya ülkelerinden ve Türkiye'den çok şiddetli tepki aldı. 

23
LAS VEGAS, NV - FEBRUARY 23: Republican presidential candidate Donald Trump speaks at a caucus night watch party at the Treasure Island Hotel & Casino on February 23, 2016 in Las Vegas, Nevada. The New York businessman won his third state victory in a row in the "first in the West" caucuses. Ethan Miller/Getty Images/AFP

ABD Başkanı Donald Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacaklarını açıklamasından sonra dünya ülkelerinden ve Türkiye’den çok şiddetli tepki aldı.

Trump’ın kararından hemen sonra İsrail Başbakanı Netenyahu büyük müjde olarak nitelerken. Filistin başkanı Mahmut Abbas karar yok hükmündedir Kudüs sonsuza dek Filistin’in başkentidir açıklamasında bulunarak kararı kınadıklarını belirtti.

Kararın arkasından çok fazla tepki yağdı. BM’ler genel sekreteri Antonio Guterres iki devletli çözüm dışında hiçbir alternatif yoktur açıklamasında bulundu. İngiltere, Fransa, Almanya karara tepki gösterdi. Kudüs’ü tanımayacaklarını belirtti.  İran kararı üst perdeden kınadıklarını açıkladılar. Bölgede yeni bir infial oluşturacak bir karar açıklamasında bulundu.

Türkiye karara çok sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “ABD yönetimini bu yanlış kararı gözden geçirmeye ve hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu. Çavuşoğlu twitterdar yaptığı açıklamada kararı kınadığını belirerek şu tweeti attı “ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM kararlarının açık bir ihlalidir”.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın “ABD Yönetimi’nin Kudüs’le ilgili sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz ve kınıyoruz. Bütün dünya, uluslararası hukuk ve BM Kararlarını ihlal eden bu kararı reddetmeli ve Filistin halkının yanında yer almalıdır” açıklamasında bulundu.

Muhalefette sert tepki gösterdi.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Trump kararını asla tanımıyoruz açıklamasında bulundu. Ortadoğu’yu, barışı özleyen herkesi derinden yaraladı. Nasıl olur da kanın, acının, gözyaşının egemen olduğu bir yere gelir, böyle bir bombayı koyarsın. Topraklarında kan döken Filistinliler, bedel ödeyen Filistinliler” açıklamasında bulundu.

 

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here