Tutuklu Chp’li Vekil İçin Yeniden Yargılama Yolu

Tutuklu Chp'li Vekil İçin Yeniden Yargılama Yolu

14

Mit Tırları davası ile ilgili devlet bilgilerini casusluk yaparak açığa çıkarma nedeni ile yargılanan Chp milletvekili Enis Berberoğlu suçlu bulunarak mahkumiyetine karar verilmişti.

Enis Berberoğlu , Mit tırları görüntülerini Cumhuriyet Gazetesi genel yayın müdürü Can Dündar’a verdiği sebebi ile açılan davada “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya Askeri Casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Milletvekili Enis Berberoğlu’nun avukatları kararın bozulması için hem mahkemeye hemde bölge istinaf mahkemesine itiraz etmişlerdi. Bölge İstinaf Mahkemesi görüntülerin daha önceden başka bir gazetede yayınlanmasına atıf yaparak halka açıklanmış bir haberin casusluk maksatı ile daha sonra açıklanması söz konusu olamaz diyerek mahkumiyet kararını bozduğunu fakat tutukluluk kararının devam etmesine karar verdi.

CHP’li milletvekili Enis Berberoğlu tutuklu olarak yeniden yargılanacak. Avukatların bu bozma kararından sonra tutukluluk durumunun devamı kararına da itiraz edecekleri belirtildi.

YORUM

Please enter your comment!
Please enter your name here